Nordsabb
xx
Henry Allt i Allt
xx

Dokumenteret farligt arbejdsmiljø på skibe

Man hører ikke meget om det, besætningen lægger som oftest ikke selv mærke til det, og man opdager det først når man er blevet ramt af det!

Kræftsygdomme, åndedrætsbesvær, hovedpine, brystsmerter – dårligt helbred!

Det er desværre et faktum, at luften i maskinrummet i mange skibe er dårlig og sundhedsskadelig.

Dette skyldes bl.a. oliedampe fra motor og andet maskineri. Oliedampen kan komme fra separatorer, udluftninger og lækager på motor og hjælpeudstyr. Oliedampen, der består af brændstofforbindelser og smøreoliepartikler er yderst sundhedsskadelig.

Dette er fastlagt gennem flere rapporter, bl.a. fra Department of Preventive Medicine, University of Iceland, Reykjavik, Island.

Denne rapport fastslår at maskinfolk som dagligt opholder sig i maskinrummet, har symptomer som hovedpine, brystsmerter, sløvhed og desværre en overdødelighed af kræft i forhold til andre erhvervsområder. Det er påvist, at ved at fjerne oliedampene, vil disse symptomer for de fleste mennesker forsvinde.

Smagen af olie

Et kendt fænomen er sømænd som tager fødevarer med hjem fra skibet. Fødevarer som har ligget i kortere eller længere tid ombord på skibet. Familien vil ikke kendes ved fødevaren pga. de olielugte- og partikler som har sat sig i den.

Langsomt vænner menneskekroppen sig til den konstante oliedamp i apteringen, smagen af olie i maden, lugten af olie og den beskidte luft.

 

Overtryk

Når en motor er i gang, dannes der overtryk i krumtaphuset. Overtrykket bliver i nogle tilfælde søgt lukket ud gennem rør og slanger, tilkoblet motorens krumtaphus, i andre tilfælde slippes det direkte ud i maskinrummet. Fælles for begge metoder er at ved lækage ved pakninger, akseltætninger eller ved lækage på slange/rørsystemet vil luften i maskinrummet blive forurenet og værdifuld smøreolie gå tabt.

Jo mere slidt en motor bliver, jo mere vil den forurene ved, at trykket i krumtaphuset bliver større. Samtidig vil smøreolieforbruget vokse, idet olien bliver presset op forbi stemplets stempelringe til forbrændingskammeret og herfra sendes ud med udstødsgassen lige som sod og oliepartikler, med yderligere luftforurening til følge. Bare se på toppen af casingen på de fleste skibe.

 

Hvordan forebygger man dette?

Ved at fjerne oliedampene opnår man følgende resultater:
  • Bedre lufttilførsel til motoren pga. renere luftfiltre.
  • Mindre vedligeholdelsesudgifter og vedligeholdelse på komponenter som elektromotorer og generatorer osv.
  • Mindre tidsforbrug til rengøring af maskinrum.
  • Mindre brandfare i maskinrummet.
  • 30-50 % mindre smøreolieforbrug ved, at smøreolien ledes retur til oliesumpen.
  • Bedre arbejdsmiljø.
  • Mindre udsivning af luft fra maskinrum til den øvrige aptering.
  • Mindre sygefravær og sundere besætning.
 

Hvordan fjerner man så oliedampen?

Haraship i Frederikshavn har i længere tid arbejdet med at forbedre arbejdsmiljøet på skibe, undgå tilsmudsning af naturmiljøet, forhindre dieselpest og lave et mindre motorolieforbrug.

OilGasSep er en OlieGasSeparator, der omdanner overtryk i motoren til undertryk. Samtidig separeres smøreolien fra de luftbårne gasser, således at smøreolien genindvindes med en oliebesparelse på 30 – 50 %, og de brandbare restgasser afbrændes i motoren. Når motoren kører med undertryk, forbliver alle gasser inde i motoren, således der ikke sker luftforurening fra pakninger, lækager m.m. – Du får nu et rent maskinrum / aptering uden sundhedsfarlige luftarter. OilGasSep kan også med fordel monteres på motoranlæg på kraftværker, sygehuse mv.

FuelMag leverer ren olie uden mikrober til motoren. Dette giver sammen med OilGasSep en helt ren motor, med væsentlige besparelser på vedligeholdelse, bedre ydeevne på motoren, mindre rengøring, mindre brandfare og frem for alt bedre arbejdsmiljø.

FuelMag kan også med samme fordele monteres på f.eks. busser og lastbiler, samt stationære motoranlæg på f.eks. sygehuse, kraftværker m.m..

Premaberg leverer ren frisk havluft til maskinrum og aptering, uden salt, sod og søvand.

Dette giver forbedret ydeevne på motoren, mindre vedligeholdelse af luftfiltre, og store besparelser på vedligeholdelse og rengøring af f.eks. elmotorer, el-tavler osv.

 

Eksempel på hvad der ryger ned i lungerne

Disse filtre stammer fra én kok´s ”snorkemaske” – en maske som forhindrer snorkeproblemer. Filtrene er til for at filtrere skidt og snavs fra luften.

 
Som vist til højre, således
ser et rent filter ud
Sådan ser et forurenet filter
ud efter 5 dage

[Klik for forstørrelser]

 

Skibe, samt andre virksomheder med diesel / gasanlæg kan få yderligere information om produkterne og problemløsning på tlf. 7020 3483 eller på www.haraship.dk

 
 

FiskerForum - 25. Januar 2005

 

Karstensens Skibsværft A/S
xx
Ejgil Knudsen
xx
Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages
af FiskerForum. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. ©

Fiskerforum • www.fiskerforum.dk • CVR 20075376 • info@fiskerforum.dk • Tlf 9731 1946

www.worldfishingtoday.com :  World Fishing Today - Commercial Fishing News - World Wide

www.fiskeskibe.dk : Forum og galleri for og om erhvervsfiskeriet i skandinavien

www.trawlerphotos.co.uk : Trawler Photos is a forum and online gallery of
photographs and images covering everything to do with commercial fishing

Privatlivspolitik • Siderne ses bedst i 1024 * 768 pixels opløsning

Sommerhuse til lystfiskere | Billige sommerhuse