|
|
|
 xx |
|
 xx |
|
|
Klimaforandringer skaber kaos i de britiske havområder
|
Klimaforandringer vil skabe ravage i det britiske havmiljø på en række områder. Det vil medføre et fortsat fald i torskebestanden, det vil forværre overlevelsesmulighederne for nogle havfuglekolonier og det vil skabe betydelige forstyrrelser i kystmiljøet. Det slår en ny rapport fra WWF fast. Rapporten, der hedder ”Klimaforandringer kaster vores have ud i fortsat større krise”, siger, at en forøgelse af temperaturen i havoverfladen vil have stor indflydelse på livscyklen for fisk, og efterhånden også for havfugle. Denne proces fremskyndes yderligere, fordi plankton også påvirkes af temperaturstigninger.
|
|
|
Rapporten slog også fast at stormfloder – midlertidige stigninger i vandstanden som følge af atmosfæriske tryk og stærke vinde – vil have destruktive følger for kystområderne efterhånden som stormfloder forekommer stadigt oftere. Det kan ligeledes tænkes, at oversvømmelser af Østengland og London-området kan finde sted, som følge af dette.
Stigninger i vandstanden kan samtidig få den konsekvens, at levestederne for havfugle forsvinder pga. erosion og skader på ynglepladser. Tobis, en vigtig fødekilde for fugle og fisk, som yngler ved lavvandede sandbanker, risikerer også at blive påvirket.
Det sted, som vil blive hårdest ramt som følge af klimaforandringer, er Nordsøen. Det er allerede slået fast, at planktonbestanden har ændret sig dramatisk. Dette vil, sammen med presset fra fiskeriet, have direkte indflydelse på torskebestanden, fastslår rapporten.
Andrew Lee, direktør for WWF’s kampagner, siger: ”Vores havområder er allerede under stærkt pres fra et antal aktiviteter såsom fiskeri, olie- og gasudvinding, og kystudvikling. Rapporten viser, at klimaforandringer risikerer at forværre krisen og vende fuldstændig op og ned på den maritime verden. Det vil betyde forstyrrelse og ændringer af hele økosystemet.”
”Dette nødvendiggør indgreb fra regeringen for både at foretage en væsentlig reduktion af Storbritanniens CO2-udledning, og for at fremlægge en ny handlingsplan på det maritime område. Sidstnævnte skal beskytte vores maritime liv og reformere den måde, som udviklingen af vores havområder planlægges og administreres på. På denne måde skal vi sikre, at havene også bliver økonomisk produktive og bæredygtige for fremtidige generationer.”
|
| |
| |
Gruppen af videnskabsmænd bag rapporten lagde også vægt på udviklingen indenfor havenes surhedsgrad. Havenes pH-værdi er allerede faldet fra 8,3 til 8,2 og det er forudsagt, at den vil falde til 7,6 inden udgangen af dette århundrede. Betydningen af dette for det maritime liv er umulig at forudse, men det vil højst sandsynligt påvirke koraller, søpindsvin og skaldyr, ligeså vel som succesraten for en række fisk kan ændres.
Marsvin og finhvaler har størst risiko for at blive påvirket af klimaforandringerne gennem en kombination af forurening og reduceret fødemængde. Det vil true deres formeringsmuligheder og hvad angår marsvin, vil det formodentlig føre til en acceleration af deres tilbagegang.
Emily Lewis-Brown, der marinforsker, siger: ”Klimaforandringer vil de kommende år forårsage dramatiske forstyrrelser i havenes økosystem. Fremtidig planlægning for vores maritime miljø er nødsaget til at tage klimaforandringer med i betragtningen. På den måde kan vi hjælpe vores have med at tilpasse sig de udfordringer, der vil komme.”
Kristian Lund Kofoed
|
| |
| |
| |
| |
|
FiskerForum - |
|
 xx |
|
 xx |
|
|
|
|