Danfish 2013 - 9. - 11. Oktober 2013
xx
marine-surveyors.eu
xx

Fiskeriets bruttoindtjening januar-september 2006

 
I perioden januar-september var bruttoindtjeningen ved det danske
fiskeri på 2.270 mio. kr., hvilket var 6 % højere end sidste år.
Der blev ilandbragt 689.000 tons, hvilket var 3 % mindre end i samme periode sidste år.

 
Bruttoindtjeningen ved konsumfiskeriet, ekskl. blåmuslinger, var 18 mio. kr. mindre end i fjor, og udgjorde 1.757 mio. kr., hvilket svarede til en reduktion på 1 %. Der var en reduktion i de tilførte mængder på 15 %. Gennemsnitsprisen blev forøget med 16 %.

I industrifiskeriet blev bruttoindtjeningen på 469 mio. kr. svarende til en forøgelse på 48 % sammenlignet med sidste år. De ilandbragte mængder var 5 % højere end i fjor, og gennemsnitsprisen blev forøget med 41 %. Det var især fiskeriet efter tobis, som bidrog til den gunstige udvikling. Bruttoindtjeningen var på 270 mio. kr., hvilket var 143 % højere end sidste år. De tilførte mængder var på 257.000 tons, hvilket var 63 % højere end i fjor.

I fiskeriet efter brisling udgjorde bruttoindtjeningen 141 mio. kr., hvilket var 16 % mindre end i fjor. Bruttoindtjeningen i fiskeret efter blåhvilling udgjorde 52 mio. kr., hvilket var 128 % højere end sidste år.

Mængden af ilandbragte torsk var 6 % højere end i fjor. Bruttoindtjeningen ved torskefiskeriet udgjorde 351 mio. kr., hvilket svarede til en forøgelse på 7 % i forhold til sidste år. Den gennemsnitlige kilopris var uforandret på 16,41 kr./kg. I Østersøen blev de ilandbragte mængder forøget med 15 %, og bruttoindtjeningen
udgjorde 209 mio. kr., hvilket var 12 % højere end sidste år. Gennemsnitsprisen blev på 12,93 kr./kg. mod 13,27 kr./kg. sidste år. I Kattegat/Skagerrak var bruttoindtjeningen forøget med 2 % til 54 mio. kr. De ilandbragte mængder blev reduceret med 15 %, og gennemsnitsprisen blev forøget fra 21,49 kr./kg. sidste år til 25,91 kr./kg. i år. I Nordsøen blev de ilandbragte mængder reduceret med 13 %, og bruttoindtjeningen blev reduceret med 2 % til 89 mio. kr. Gennemsnitsprisen var på 27,77 kr./kg. mod 24,66 kr./kg. sidste år.

I fiskeriet efter anden torskefisk udgjorde bruttoindtjeningen 95 mio. kr., hvilket var 24 % højere i forhold til i fjor. De ilandbragtemængder blev forøget med 4 %. Bruttoindtjeningen i fiskeriet efter mørksej udgjorde 39 mio. kr., svarende til en forøgelse på 50 %, og bruttoindtjeningen i fiskeret efter kulmule udgjorde 26
mio. kr., hvilket var 13 % højere end i samme periode sidste år. Bruttoindtjeningen i fiskeriet efter kuller udgjorde 12 mio. kr.,hvilket var 9 % højere end sidste år.

Bruttoindtjeningen ved rødspættefiskeriet blev på 248 mio. kr. svarende til en forøgelse på 20 % i forhold til i fjor. De ilandbragtemængder var 18 % højere end sidste år, og gennemsnitsprisen steg med 1 % til 14,60 kr./kg.

I forhold til i fjor var der en forøgelse i bruttoindtjeningen ved tungefiskeriet på 3 %. Den samlede bruttoindtjening udgjorde 93 mio. kr., og tilførslerne steg med 18 %.

I fiskeriet efter anden fladfisk var bruttoindtjeningen uændret på 134 mio. kr. De ilandbragte mængder faldt med 16 %.

I fiskeriet efter sild udgjorde bruttoindtjeningen 302 mio. kr., svarende til en forøgelse på 11 %. De tilførte mængder blev reduceret med 21 %, og den gennemsnitlige kilopris steg med 39 %.

I gruppen anden fisk blev bruttoindtjeningen reduceret med 56 % til 107 mio. kr. Reduktionen skyldes, at fiskeriet efter makrel ikke var påbegyndt. Bruttoindtjeningen i fiskeriet efter havtaske udgjorde 55 mio. kr. svarende til en forøgelse på 14 % i forhold til sidste år. De tilførte mængder blev reduceret med 5 %. I fiskeriet efter ål udgjorde bruttoindtjeningen 12 mio. kr., hvilket var 12 %
højere end i samme periode sidste år. I fiskeriet efter brisling til konsum udgjorde bruttoindtjeningen 8 mio. kr., hvilket var 78 % højere end sidste år.

Bruttoindtjeningen i fiskeriet efter jomfruhummer udgjorde 260 mio. kr., svarende til en forøgelse på 5 %. De ilandbragte mængder blev reduceret med 17 %, og gennemsnitsprisen blev forøget med 26 % til 80,04 kr./kg. I Skagerrak blev bruttoindtjeningen forøget med 21 % til 90 mio. kr., og i Nordsøen steg bruttoindtjeningen med 1 % til 117 mio. kr. I Kattegat blev bruttoindtjeningen
reduceret med 7 % til 51 mio. kr.

I fiskeriet efter dybvandsrejer udgjorde bruttoindtjeningen 93 mio. kr., hvilket var 11 % højere i forhold til samme periode sidste år. De ilandbragte mængder var 9 % mindre end sidste år, og gennemsnitsprisen blev forøget med 21 %.

I fiskeriet efter andre krebs-og bløddyr udgjorde bruttoindtjeningen 74 mio. kr., hvilket var 19 % mindre end i fjor.

Bruttoindtjeningen i blåmuslingefiskeriet blev reduceret med 6 % til 45 mio. kr. Fangstniveauet udgjorde 39.000 tons, og gennemsnitsprisen var forøget med 16 % til 1,15 kr./kg.

Kilde: Fiskeridirektoratet

 

FiskerForum - 1. november 2006

 
Fiskeriets Arbejdsmiljøtjeneste
xx
Marel Food Systems
xx
Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages
af FiskerForum. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. ©

Fiskerforum • www.fiskerforum.dk • CVR 20075376 • info@fiskerforum.dk • Tlf 9731 1946

www.worldfishingtoday.com :  World Fishing Today - Commercial Fishing News - World Wide

www.fiskeskibe.dk : Forum og galleri for og om erhvervsfiskeriet i skandinavien

www.trawlerphotos.co.uk : Trawler Photos is a forum and online gallery of
photographs and images covering everything to do with commercial fishing

Privatlivspolitik • Siderne ses bedst i 1024 * 768 pixels opløsning

Sommerhuse til lystfiskere | Billige sommerhuse