Hirtshals Havn
xx
Thyborøn Havn
xx

Indsats mod sorte fisk er vigtig for alle der overholder reglerne

Danmarks Fiskeriforening samarbejder gerne om initiativer

 

Fødevareminister Hans Christian Schmidt løftede i formiddag sløret for ”Operation Sorte Fisk” – et kontrolsamarbejde mellem Fiskeridirektoratet og Skatteministeriet for at stoppe handelen med sorte fisk, som dagbladet Politiken i søndags beskrev i flere artikler. Kontrolaktionen vil komme til at foregå efter samme principper som tidligere razziaer mod pizzeriaer og bagerier, og fiskerikontrollører og ”regnedrenge” fra Skatteministeriet vil blive sendt ud sammen, oplyste ministeren.

Danmarks Fiskeriforening påpeger, at det er vigtigt ikke at give et helt erhverv skylden for overtrædelser, som enkeltpersoner står bag, men tilslutter sig initiativerne til at dæmme op for et snyderi.
- De få, der snyder, rammer de mange, som overholder reglerne. Sorte fisk trykker priserne, og det er ikke til gavn for fiskerierhvervet, siger Kim Kær Hansen, næstformand i Danmarks Fiskeriforening.
- Jeg er glad for, at ministeren også har fremhævet, at det ikke er alle danske fiskere eller virksomheder, der er under mistanke, men kun nogle brådne kar, som der vel findes i mange brancher, tilføjer han.

Han understreger, at der ikke findes nogen tal for, hvor stort omfang håndteringen af sorte fisk har.
- Biologerne hos ICES har for flere år siden skønnet, at der måske figurerer op mod 20.000 tons sorte torsk i den østlige Østersø. Men for det første er der ingen tegn på, at danske fiskere skulle tegne sig for nogen større del af det, blandt andet fordi den danske kvote slet ikke bliver fisket op i den østlige Østersø. Og for det andet er kontrollen fra landene omkring Østersøen blevet strammet væsentligt siden da af hensyn til torskegenopretningen, siger Kim Kær Hansen.

Han fremhæver også, at Fødevareministeriets og Skatteministeriets fælles ”Operation Sorte Fisk” langtfra kun retter sig mod fiskerne, men mod hele fiskerierhvervet.
- Men Danmarks Fiskeriforening indgår gerne i samarbejder, for eksempel om at skabe regelsæt, som kan sikre et lovligt fiskeri, der også fungerer i praksis. Det er vigtigt for os, at erhvervet også i fremtiden står sammen om udviklingen af det danske fiskeri, siger Kim Kær Hansen.

 

 

Kilde : Danmarks Fiskeriforening

FiskerForum - 9. Februar 2006

 
TSR Electronic
xx
Ultisat Europe A/S
xx
Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages
af FiskerForum. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. ©

Fiskerforum • www.fiskerforum.dk • CVR 20075376 • info@fiskerforum.dk • Tlf 9731 1946

www.worldfishingtoday.com :  World Fishing Today - Commercial Fishing News - World Wide

www.fiskeskibe.dk : Forum og galleri for og om erhvervsfiskeriet i skandinavien

www.trawlerphotos.co.uk : Trawler Photos is a forum and online gallery of
photographs and images covering everything to do with commercial fishing

Privatlivspolitik • Siderne ses bedst i 1024 * 768 pixels opløsning

Sommerhuse til lystfiskere | Billige sommerhuse