Hanstholm Havns Olieforsyning
xx
Centa Transmissioner
xx

1.150 fartøjer vil få andele af Danmarks fiskekvote

Fra næste år vil en stor del af fiskeriet blive reguleret på en helt ny måde, hvor fiskerne får bedre mulighed for selv at planlægge deres fiskeri. Fartøjerne får tildelt en andel af Danmarks kvote – FKA (fartøjskvoteandel). Andelens størrelse bliver beregnet ud fra fartøjets historiske fiskeri i årene 2003, 2004 og 2005. Arbejdet med at uddele andelene går nu i gang.

Af den samlede fiskerflåde vil som udgangspunkt 1.150 få status som FKA-fartøjer og få tildelt fartøjskvoteandele. FKA-fartøjerne er de fartøjer, som har drevet fiskeri på et kommercielt grundlag. 

Hvis et fartøjs fiskeri har været atypisk i årene 2003, 2004 og 2005 kan der i et vist omfang tages højde for det, når andelene deles ud. Det er en del af ordningen om Ny Regulering, at alle får mulighed for at få vurderet deres situation. 

Fartøjsejerne har derfor kunnet søge om, at deres forhold bliver vurderet som atypisk.

Der er i samarbejde med erhvervet udarbejdet regler for håndteringen af de atypiske tilfælde. Af atypiske tilfælde som det er muligt at imødekomme kan bl.a. nævnes helbredsforhold, driftsstop for fartøjet, fartøjsudskiftning, nyetablering og andre længerevarende, ekstraordinære forhold. Det er en forudsætning, at de særlige forhold har haft en dokumenteret væsentlig betydning.

Deadline for ansøgningerne var 30. marts 2006, og en foreløbig opgørelse viser nu, at der er indkommet ca. 850 ansøgninger fra fartøjer, der ønsker behandling som atypisk eller status som FKA-fartøj.

Fiskeridirektoratet vil nu se på, hvor mange det er muligt at imødekomme efter reglerne om atypiske forhold.

”Da jeg i efteråret rejste rundt og talte med fiskerne om Ny Regulering, blev der stillet mange spørgsmål om atypisk fiskeri i referenceårene. Der var en helt naturlig interesse for, at man ikke skulle kunne komme i klemme på grund af sygdom eller andre forhold, som kunne dokumenteres. Derfor er jeg også glad for, at der er udarbejdet nogle fornuftige og rummelige regler, der betyder, at man ikke kommer til at lide store uforskyldte tab. Nu vil Fiskeridirektoratet behandle de mange sager. Det vil tage noget tid, men det kan ikke være anderledes med så stor en reform,” siger Hans Chr. Schmidt.

Fartøjer, der ikke er omfattet af FKA-ordningen vil som Mindre Aktive Fartøjer efter 1. januar 2007 kunne fortsætte det hidtidige fiskeri. Det er hensigten, at der også for de Mindre Aktive Fartøjer skal være muligheder for planlægning af fiskeriet ved lange rationsperioder.

 

Ovenstående meddelelse er gengiver uredigeret fra
Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
og er uden ansvar for FiskerForum.
 

Fiskerdirektoratets hjemmeside : www.fvm.dk

 

FiskerForum - 4. April 2006

 
Thyborøn Trawldoor
xx
Hvide Sande Havn
xx
Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages
af FiskerForum. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. ©

Fiskerforum • www.fiskerforum.dk • CVR 20075376 • info@fiskerforum.dk • Tlf 9731 1946

www.worldfishingtoday.com :  World Fishing Today - Commercial Fishing News - World Wide

www.fiskeskibe.dk : Forum og galleri for og om erhvervsfiskeriet i skandinavien

www.trawlerphotos.co.uk : Trawler Photos is a forum and online gallery of
photographs and images covering everything to do with commercial fishing

Privatlivspolitik • Siderne ses bedst i 1024 * 768 pixels opløsning

Sommerhuse til lystfiskere | Billige sommerhuse