EA Netshop
xx
Ejgil Knudsen
xx

Ny konsum-hæktrawler til Hirtshals

Indehaverne af Kjærsgaard Hirtshals A/S, John Kristian Kjærsgaard og hans bror Niels Erik Kjærsgaard, har bestilt et konsumfartøj hos Karstensens Skibsværft A/S i Skagen. Fartøjet bliver den første hæktrawler af denne størrelse bygget til fiskeri i Danmark.

 

Brødrene har besluttet, at fartøjet bliver en 39,95 meter lang og 10 meter bred trawler. John Kristian og Niels Erik Kjærsgaard har tre fartøjer, de lægger sammen – oprindeligt havde de fire – til dette mere moderne fartøj med flere muligheder.

”Skibsværftet er dog ikke begyndt at bygge endnu, og fartøjets udstyr er ikke helt fastlagt. Men vi skal nok have søpakning, frysning, og der vil være mulighed for videreudvikling, og det hele vil forhåbentlig give bedre priser,” siger John Kristian Kjærsgaard til FiskerForum.

Brødrene får efter planen fartøjet leveret i maj 2008. De regner med, at de vil have besætninger med 5 mand samt en elev i hver besætning. De vil fiske konsum, alle de arter, de har fået tildelt, også jomfruhummer.

Karstensens Skibsværft meddeler, at shelterdækkets dybde bliver 6,40 meter. Fartøjet får en ABC-hovedmotor, mens gear- og propellerleverandør ikke er fastlagt. Spilanlægget skal leveres af Rapp Hydema med Pentagon autotrawlsystem. Skroget står Safe Engineering i Gdynia i Polen for, og det forventes at ankomme til Skagen først i 2008. Fartøjet bliver den første hæktrawler af denne størrelse bygget til fiskeri i Danmark. Design og arrangement er udarbejdet af Karstensens Skibsværft i samarbejde med rederiet og rederiets konsulent. Fartøjet er en videreudvikling af værftets tidligere leverede hæktrawler-typer, som har fisket med stor succes i Skotland og Irland.

 

Danmarks største hæktrawler

 
 

FiskerForum - 20. December 2006

 
Danish Fishing Equipment Group
xx
Danfish 2013 - 9. - 11. Oktober 2013
xx
Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages
af FiskerForum. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. ©

Fiskerforum • www.fiskerforum.dk • CVR 20075376 • info@fiskerforum.dk • Tlf 9731 1946

www.worldfishingtoday.com :  World Fishing Today - Commercial Fishing News - World Wide

www.fiskeskibe.dk : Forum og galleri for og om erhvervsfiskeriet i skandinavien

www.trawlerphotos.co.uk : Trawler Photos is a forum and online gallery of
photographs and images covering everything to do with commercial fishing

Privatlivspolitik • Siderne ses bedst i 1024 * 768 pixels opløsning

Sommerhuse til lystfiskere | Billige sommerhuse