Bagenkop Smede- & Maskinværksted
xx
LAG Vest
xx

Et overraskende farvel til en afholdt og respekteret minister.

 

Centrale aktører indenfor fiskeriet beklager ministerskiftet. Den nye minister bydes velkommen til et job, hvor betydelige arbejdsopgaver venter.

 

Den 12. september udløb holdbarhedsdatoen for en populær og bramfri Fødevareminister. En række organisationsfolk, som Fiskerforum har talt med, beklager alle H. Chr. Schmidt´s afgang, der kommer godt 3 år efter tiltrædelsen i august 2004.

Det lykkedes for Hans Chr. Schmidt at sætte ganske betydelige aftryk indenfor fiskeriet. Mest markant er indførelsen af de individuelle overdragelige kvoter, først i silde- og makrelfiskeriet, og fra det kommende årsskifte indføres samme ordning også indenfor industrifiskeriet. Derudover har Hans Chr. Schmidt været arkitekten bag Ny Regulering med FKA ordningen.

Blandt fiskerne har der været forskellige holdninger til, hvilken vej der skulle følges ud af den krise, som erhvervet var havnet i. Resultatet blev en reguleringsform, hvor den enkelte fisker nu kan tage hånd om egen situation. Dermed har den afgående minister betydet fantastisk meget i en tid, hvor erhvervet tilpasses de faktiske muligheder, samtidig med, at en række fiskere kan forlade fiskeriet med værdigheden i behold.

I Esbjerg synes direktør Nils Chr. Jensen, TripleNine amba og formand for Fiskemelsforeningen det er ærgerligt, at ministerskiftet kommer blot en uge før offentliggørelsen af en ny strategiplan for industrifiskeriet. Industrifiskerne har haft utallige møder med ministeren og N. Chr. Jensen mener det er længe siden, erhvervet har haft en minister, der på samme måde har interesseret sig så meget for de umiddelbare og nære problemstillinger.

Chr. Olesen fra Danmarks Pelagiske Producentorganisation. ” Hans Chr. Schmidt har betydet fantastisk meget for fiskeriet. Og indenfor den pelagiske sektor kan vi kun være tilfredse”. Chr. Olesen er ked af ministerskiftet, men ser også fremad og ønsker den nye minister velkommen.

Den nye Fødevareminister, Eva Kjer Hansen, går et hektisk efterår i møde og om 100 dage har alle i fiskerierhvervet en klar holdning til den nye minister: Til den tid er de årlige kvoteforhandlinger i EU afsluttet og fiskerne kan bruge juledagene på at lægge budget for det kommende år.

 
 
 

FiskerForum - 12. September 2007

 
Danske Fiskeres Producent Organisation
xx
PolarFish 2012
xx
Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages
af FiskerForum. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. ©

Fiskerforum • www.fiskerforum.dk • CVR 20075376 • info@fiskerforum.dk • Tlf 9731 1946

www.worldfishingtoday.com :  World Fishing Today - Commercial Fishing News - World Wide

www.fiskeskibe.dk : Forum og galleri for og om erhvervsfiskeriet i skandinavien

www.trawlerphotos.co.uk : Trawler Photos is a forum and online gallery of
photographs and images covering everything to do with commercial fishing

Privatlivspolitik • Siderne ses bedst i 1024 * 768 pixels opløsning

Sommerhuse til lystfiskere | Billige sommerhuse