Seatech
xx
bedding.dk
xx
 

Ny patent anmeldt teknik inden for rensning af olie i lænsevandet.

 

Ved et velbesøgt pressemøde d. 8.november 2007 blev en ny teknik til separering af olie fra lænsevand vist frem i Torshavn, Færøerne.

 

Rensesystemet gør lænsningen meget nemmere for maskinmestre, idet der ikke er nogen olie tilbage i kølen i maskinrummet, og dermed er vandet næsten helt rent, før det gennem lænsevandsseparatoren kan pumpes retur i havet.

Det er Kaj Joensen m.fl., der står bag proNy patent anmeldt teknik inden for rensning af olie i lænsevandet.jektet. Et selskab er under stiftelse, og der er indledt markedsføringssamarbejde med den danske virksomhed Chas. Hude A/S, der har afdelinger i henholdsvis København og Aalborg.

Suni á Dalbø, kommerciel rådgiver i Chas. Hude A/S oplyser overfor Fiskerforum.dk, at en prototype, med succes har været afprøvet igennem de seneste måneder. Næste fase er at få 10-15 enheder med forskellig kapacitet installeret i en række fartøjstyper. På Færøerne er der betydelig interesse for nyskabelsen og en række rederier har meldt sig som interesseret i at få udstyret installeret.

Det nye udstyr forventes at blive interessant for såvel handelsflåden som for fiskefartøjer.

 
 
 

FiskerForum - 14. November 2007

 
Hvide Sande Skibssmedie
xx
Danfish 2013 - 9. - 11. Oktober 2013
xx
Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages
af FiskerForum. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. ©

Fiskerforum • www.fiskerforum.dk • CVR 20075376 • info@fiskerforum.dk • Tlf 9731 1946

www.worldfishingtoday.com :  World Fishing Today - Commercial Fishing News - World Wide

www.fiskeskibe.dk : Forum og galleri for og om erhvervsfiskeriet i skandinavien

www.trawlerphotos.co.uk : Trawler Photos is a forum and online gallery of
photographs and images covering everything to do with commercial fishing

Privatlivspolitik • Siderne ses bedst i 1024 * 768 pixels opløsning

Sommerhuse til lystfiskere | Billige sommerhuse