Bredgaard Bådeværft Aps
xx
LAG Fyn
xx

Eva Kjer ønsker sporbarhed fra hav til bord

Mandag var de europæiske fiskeriministre samlet til uformelle drøftelser i Bruxelles. Emnet var EU-Kommissionens indledende oplæg til en reform af den europæiske fiskerikontrolpolitik, og den danske fødevareminister Eva Kjer Hansen(V) brugte mødet til at opfordre Kommissionen til hurtigst muligt at fremlægge et forslag, der kan give øget sporbarhed af de europæiske fangster.

 
  - Dokumentation og sporbarhed bør være et nøgleelement i en reform af fiskerikontrolpolitikken. Hvis man kan se hvor, hvornår og hvordan fisken er fanget, er det også muligt at se, om den er fanget lovligt og indenfor kvoterne. Sporbarhed kan derfor være et godt værktøj for myndighederne til at forhindre og opdage rovfiskeri, og være med til at sikre, at fiskeriet bliver præget af den bæredygtighed, der er nødvendig, hvis der i årene frem fortsat skal være fisk i havene omkring os, siger den danske fødevareminister Eva Kjer Hansen.
 
 - En øget sporbarhed og mærkning af fisken vil desuden komme forbrugeren til gode, fordi man kan se, hvor og hvornår fisken er fanget og derfor bedre kan træffe et oplyst valg, når de køber fisk", siger Eva Kjer Hansen, der på mødet kunne se sin opfordring til Kommissionen blive positivt modtaget af EU's fiskerikommisær Joe Borg.
 
Sideløbende med opfordringen til Kommissionen vil fødevareministeren indkalde erhvervet til møde om mulighederne indenfor sporbarhed. En af målsætningerne er at få samling på de forskellige aktiviteter på området.
 
 - Der er flere initiativer i gang i forhold til sporbarhed, men vi trænger til at få samlet og fokuseret indsatsen, og det ønsker jeg nu at få sat gang i, i samspil med erhvervet, siger Eva Kjer.
 
Det uformelle møde i Bruxelles mandag var indledningen til arbejdet med en række målsætninger, som Kommissionen har opstillet i lyset af en rapport fra revisionsretten om EU's fiskerikontrol , der blev offentliggjort i december 2007. Kommissionen ventes at fremsætte deres forslag til en reform af fiskerikontrolpolitikken til efteråret.
 

FiskerForum - 18. februar 2008

Dansk Fartøjsforsikring A/S
xx
Marine Service
xx
Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages
af FiskerForum. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. ©

Fiskerforum • www.fiskerforum.dk • CVR 20075376 • info@fiskerforum.dk • Tlf 9731 1946

www.worldfishingtoday.com :  World Fishing Today - Commercial Fishing News - World Wide

www.fiskeskibe.dk : Forum og galleri for og om erhvervsfiskeriet i skandinavien

www.trawlerphotos.co.uk : Trawler Photos is a forum and online gallery of
photographs and images covering everything to do with commercial fishing

Privatlivspolitik • Siderne ses bedst i 1024 * 768 pixels opløsning

Sommerhuse til lystfiskere | Billige sommerhuse