Centa Transmissioner
xx
Dansk Fartøjsforsikring A/S
xx

Arbejdsulykke

Fiskeskib LAJEHEBIS den 25. januar 2004

 

Formålet med undersøgelsen er at tilvejebringe oplysninger om de faktiske omstændigheder ved ulykken og at klarlægge de årsager og det begivenhedsforløb, som har ført til ulykken, med henblik på at der af Søfartsstyrelsen eller andre kan træffes foranstaltninger for at reducere risikoen for gentagelser. Undersøgelsen sigter ikke mod at tage stilling til strafferetlige eller erstatningsretlige aspekter ved ulykken.

 


Ulykkens art: Arbejdsulykke, fald over bord
Ulykkessted: Nordsøen, 15 sømil vest Thyborøn
Ulykkestidspunkt: 25. januar 2004, klokken ca. 03.00
Tilskadekomne:
Overbordfaldnes evt. mén ikke endelig klarlagt.
Vejrforhold:
Sydøstlig vind 6 m/sek., klart vejr med god sigtbarhed,
1 meter sø, stærk østgående strøm, søvandstemperatur 5°C

 

Skibet

Skibets navn /Havnekendingsnr.: LAJEHEBIS / L 318
Hjemsted:

Torsminde

Kontrolnummer/Kendingsbogstaver:

X 10160 / 5QBO

Skibstype:

Fiskeskib, træbygget traditionel
fiskerkutter, indrettet og rigget
til garnfiskeri.

Byggeår: 1960
Tonnage: 22,4 BT
Længde / bredde / dybde: 14,20 m (længde over alt)
/ 4,26 m / 1,80 m
Maskineffekt: 149 kW
Besætning: 3
Rederi/ejer:

Privat

Klasse: Uklasset

Dataindsamling

Opklaringsenheden har besigtiget skibet i Torsminde havn og modtaget forklaring fra alle ombordværende.

Indberetning om redningsaktionen fra Redningsstation Thyborøn.

Oplysning fra RCC Karup om meteorologiske forhold vedrørende mulig helikopter-assistance.

 

Resumé

Under garnfiskeri i Nordsøen faldt bedstemanden over bord. Under udøvelse af overordentlig stor anstrengelse af de to andre ombordværende blev bedstemanden bjærget, bevidstløs, efter 10 – 15 minutters ophold i vandet, der var ca. 5°C.

Meteorologiske forhold (is i skyer) forhindrede assistance med helikopter. Et let redningsfartøj fra Thyborøn sejlede til assistance, og redningsmænd hjalp med genoplivning af bedstemanden.

 

Besætningen

Fiskeskipper: 61 år, bevis som fiskeskipper af 3. grad og duelighedsbevis i motor-pasning, gennemgået medicinkistekursus i 2002

Bedstemand: 56 år, fisker i 44 år, broder til fiskeskipperen, gennemgået medicin-kistekursus i 2002

Tredjemand: 35 år, fisker i 19 år, søn af fiskeskipperen, gennemgået edicinkistekursus i 2002.

 

Hændelsesforløbet

Det følgende i dette afsnit er baseret på forklaringer fra fiskeskipperen og tredjemanden:

LAJEHEBIS sejlede fra Torsminde ved midnat mellem den 24. og den 25. januar 2004 til garnfiskeri med ca. 120 garn efter torsk i området ca. 15 sømil vest af Thyborøn.

Klokken ca. 03.00 havde man sat to rækker á 10 garn og skulle netop til at dreje rundt for komme hen, hvor den næste række skulle sættes. Der var ca. 10 minutters sejlads derhen.

Fiskeskipperen var i styrehuset. Tredjemanden var ved at gøre garn klar på dækket i styrbord side ved bøjerne (se billede), og bedstemanden stod på dækket agten for paunen og lige ud for den lave lønning (se billede på næste side), hvor garnene sættes ud.

Lige før drejet gav fiskeskipperen besked til tredjemanden om at tage to bøjer og gøre klar til at sætte dem ud.......

  

Læs hele rapporten på Søfartsstyrelsens hjemmeside (PDF)

 
 
 

Ovenstående meddelelse er gengiver uredigeret fra Søfartsstyrelsens
hjemmeside og er uden ansvar for FiskerForum.

  

Søfartsstyrelsens hjemmeside : www.sofartsstyrelsen.dk

 
Søfartsstyrelsen
Vermundsgade 38 C
2100 København Ø
Tlf. 39 17 44 00
Fax: 39 17 44 01  

 

FiskerForum - 2004

 

A/S O.V. Jørgensen - Hundested Fiskeexport
xx
Tor-Mo Trawl ApS
xx
Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages
af FiskerForum. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. ©

Fiskerforum • www.fiskerforum.dk • CVR 20075376 • info@fiskerforum.dk • Tlf 9731 1946

www.worldfishingtoday.com :  World Fishing Today - Commercial Fishing News - World Wide

www.fiskeskibe.dk : Forum og galleri for og om erhvervsfiskeriet i skandinavien

www.trawlerphotos.co.uk : Trawler Photos is a forum and online gallery of
photographs and images covering everything to do with commercial fishing

Privatlivspolitik • Siderne ses bedst i 1024 * 768 pixels opløsning

Sommerhuse til lystfiskere | Billige sommerhuse