Trawl Camera
xx
Nordsabb
xx

Arbejdsulykke ANNA-LISE.

 

Søulykken

Ulykkens art: Arbejdsulykke, bedstemanden blev ramt af trawlwire

Ulykkessted:

 

Nordsøen
Vejrforhold: Stille og klart vejr
Ulykkestidspunkt: 15. februar 2004, klokken ca. 14.00
Tilskadekomne:

Bedstemanden pådrog sig lettere læsioner på hoved, hals, strubehoved, tænder og nakke og fik midlertidig hukommelsessvigt.

 

Hændelsesforløbet

Det følgende i dette afsnit er baseret på forklaring fra fiskeskipperen til

Opklaringsenheden:
Skibet var på trawlfiskeri efter jomfruhummer i Nordsøen på fiskepladsen kaldet "Slaiden" på position 58°37’ N - 001°30’ Ø.

Om bord var fem mand, som normalt.

Man havde fisket en dags tid, og om eftermiddagen den 15. februar 2004, hvor alle redskaber var bjærget, skulle man ændre på trawlwirernes stilling på skovlene, for at disse skulle sprede lidt mere.

Under arbejdet med at indstille trawlwirerne drev skibet. Det var stille vejr – ingen sø af betydning. På dækket var fire mand, heriblandt fiskeskipperen, der hjalp til med det praktiske arbejde. I styrehuset var et besætningsmedlem, en fiskerielev, der manøvrerede spillene. Der var godt udsyn over agterdækket fra styrehuset.

Arbejdet med ændringen af wirernes stilling på skovlene foregik ved, at man midlertidigt lod den enkelte skovl hænge fra trawlgalgen i en kort kæde med slipkrog, hvor slipkrogen blev gjort fast i en stiver på skovlen, mens der blev firet  af på selve trawlwiren, så denne blev slæk og kunne sjækles ud. Dernæst blev wiren flyttet til en anden position på skovlen og sjæklet fast igen. Derefter skulle trawlwiren totnes op, og skovlen igen frigøres fra det midlertidige ophæng i trawlgalgen med kort kæde og slipkrog.

Ændringen på den styrbord skovl var færdig, og fiskeskipperen skulle indstille wirens stilling på den bagbord skovl. Han kravlede op til skovlen, gjorde den korte kæde fast i trawlgalgen og satte slipkrogen fast i en stiver på skovlen. Han råbte  så til eleven i styrehuset, at der skulle fires lidt af på spillet for at få slæk på wiren, så han kunne sjækle af. Der blev dernæst firet af på trawlwiren således, at der blev slæk på wiren.

Fiskeskipperen sjæklede af, men sagde, at han behøvede lidt mere slæk på wiren. Bedstemanden stod på dækket i bagbord side, hvor han var beskæftiget med noget andet. Han gik da hen til wiren og trak en smule af den slække wire fra  spillets tromle således, at wiren blev lidt mere slæk henne agter hos fiskeskipperen. Derpå sjæklede fiskeskipperen wiren af og sjæklede den på igen i et nyt angrebspunkt. Da slap slipkrogen pludseligt, og skovlen faldt ned, så meget som wiren var blevet slækket, måske ca. en meter. Idet skovlen faldt ned, totnedes wiren momentant. Trawlskovlen vejer ca. 700 kg.

Fiskeskipperen gav besked til eleven i styrehuset om at hive igen, så skovlen kom op i position, så han kunne spænde sjæklen ordentligt an. Eleven hev på spillet, og i det samme kom et besætningsmedlem hen til fiskeskipperen og sagde, at noget var galt med bedstemanden.

Bedstemanden var på dækket i bagbord side mellem bagbord trawltromle og styrehusets agterpart. Han var blevet ramt af wiren, da denne totnede op i forbindelse med skovlens fald. Ingen af de andre ombordværende havde set ulykken.

Bedstemanden var groggy og huskede intet om, hvad der var sket. Han var forslået i underansigtet og havde brækket flere tænder. Fiskeskipperen kontaktede Radio Medical, der via Søværnets Operative Kommando arrangerede, at den tilskadekomne blev evakueret med helikopter fra den norske søredningstjeneste og bragt til sygehus i Stavanger.

 

Læs rapporten på Søfartsstyrelsens hjemmeside (PDF)

 
 

Ovenstående meddelelse er gengiver uredigeret fra Søfartsstyrelsens
hjemmeside og er uden ansvar for FiskerForum.

  

Søfartsstyrelsens hjemmeside : www.sofartsstyrelsen.dk

 
Søfartsstyrelsen
Vermundsgade 38 C
2100 København Ø
Tlf. 39 17 44 00
Fax: 39 17 44 01  

 

FiskerForum - 2004

 

Pon Power
xx
Marigold Industrial
xx
Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages
af FiskerForum. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. ©

Fiskerforum • www.fiskerforum.dk • CVR 20075376 • info@fiskerforum.dk • Tlf 9731 1946

www.worldfishingtoday.com :  World Fishing Today - Commercial Fishing News - World Wide

www.fiskeskibe.dk : Forum og galleri for og om erhvervsfiskeriet i skandinavien

www.trawlerphotos.co.uk : Trawler Photos is a forum and online gallery of
photographs and images covering everything to do with commercial fishing

Privatlivspolitik • Siderne ses bedst i 1024 * 768 pixels opløsning

Sommerhuse til lystfiskere | Billige sommerhuse