We-Tech
Simrad a Kongsberg Company
 

RI122 Blåbjerg - Hvide Sande

RI122 Blåbjerg Hvide SandeJohnny Paabøl Christensen, Hvide Sande har netop navngivet og søsat sit nye 17 m. lange garnfartøj, der ikke overraskende fik navnet RI 122 ”Blåbjerg”.

Det er nemlig tredje gang den Hvide Sande baserede fiskerfamilie Paabøl Christensen, får navngivet en kutter ”Blåbjerg”. Det samme navn brugte først Johnnys bedstefar til en kutter. Tilbage i 1981 købte bedstefaderen og Johnnys far i fællesskab en Thorsminde kutter, som også blev navngivet ”Blåbjerg”.

I starten af 90èrne kom Johnny med ombord og lærte her fiskeriet fra bunden. Med tiden blev han partshaver og har senere gennemført et komplet generationsskifte og står nu som eneejer.

I dag kan han så, i en alder af 33 år, se tilbage på 17 år med aktivt fiskeri og glæde sig over at skulle stå i styrehuset på en fabriksny kutter leveret fra det lokale værft, Hvide Sande Skibs- og Bådebyggeri.


Skibet, der bliver arbejdsplads for 4-5 personer, blev bestilt i juni 2007 og er nu klar til fiskeri. For at sikre tilstrækkelige fiskerirettigheder, har Johnny P. Christensen opkøbt andre skibe med tilhørende fiskerirettigheder. Fiskeriet bliver en videreføring af det kendte fiskeri langs kysten, suppleret med fiskeri i Østersøen.

Hoveddimensioner:
Længde oa. .................17,24 meter
Længde pp. .................14,74 meter
Bredde mld....................5,80 meter
Dybde hoveddæk............2,90 meter
Tonnage .......................:100,9 GT.
RI122 Blåbjerg Hvide Sande
Kapaciteter:
Brændolie ....................... ~18.000 L
Ferskvand........................... 2.800 L
Sewage tank........................1.500 L
Hydraulik olie tank....................800 L
Lastrum.................................60 m³
Aptering..............................5 mand.

Fremdrivningsanlæg:
RI122 Blåbjerg Hvide Sande
Hovedmotor.
Volvo penta DI 12. 400hk 1800rpm
Reduktionsgear
Twindic MG5114DC-FS Red. 4,86 : 1
Propeller Korsør CP15-A Ø 1526
1 stk Vetus bovpropeller 33kW

Hjælpemotor: 2 stk Mitsubishi marinegeneratorer type WD 45, Westdiesel

Styremaskine. Scan Steering MT500

Last :
Rustfri garnering

Vægtsystem i last og på hoveddæk
: HSR (Nesco)

Overfladebehandling : Sigma

 
RI122 Blåbjerg Hvide Sande RI122 Blåbjerg Hvide Sande RI122 Blåbjerg Hvide Sande RI122 Blåbjerg Hvide Sande
RI122 Blåbjerg Hvide Sande RI122 Blåbjerg Hvide Sande RI122 Blåbjerg Hvide Sande RI122 Blåbjerg Hvide Sande
RI122 Blåbjerg Hvide Sande RI122 Blåbjerg Hvide Sande RI122 Blåbjerg Hvide Sande RI122 Blåbjerg Hvide Sande
RI122 Blåbjerg Hvide Sande RI122 Blåbjerg Hvide Sande RI122 Blåbjerg Hvide Sande RI122 Blåbjerg Hvide Sande
RI122 Blåbjerg Hvide Sande RI122 Blåbjerg Hvide Sande RI122 Blåbjerg Hvide Sande
Klik for at se billederne forstørret (alle billeder på siden)

 

Jeppes Maskinværksted
Hydraulikinstallation
Lemvig Maskin & Køleteknik ApS
Kølelast og Halemaskine
   
Niels Jørgen Winther - EL- og elektronik installation
Elektronik installation
Elektronik installation - Vægtsytem
JL Skibsservice
Hovedmotor, skruetøj & bovpropeller
Westdiesel
Hjælpemaskine
Hvide Sande Skibs- & Baadebyggeri.
Hovedentreprise
 

FiskerForum : 25 September 2008

Konsumfisk.dk
Danske Fiskeres Producent Organisation
 
Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages
af FiskerForum. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. ©

Fiskerforum • www.fiskerforum.dk • CVR 20075376 • info@fiskerforum.dk • Tlf 9731 1946

www.worldfishingtoday.com :  World Fishing Today - Commercial Fishing News - World Wide

www.fiskeskibe.dk : Forum og galleri for og om erhvervsfiskeriet i skandinavien

www.trawlerphotos.co.uk : Trawler Photos is a forum and online gallery of
photographs and images covering everything to do with commercial fishing

Privatlivspolitik • Siderne ses bedst i 1024 * 768 pixels opløsning

Sommerhuse til lystfiskere | Billige sommerhuse